Her gün bir ekmek, bir CUMHURİYET    CUMHURİYET           ANKARA CUMOK           HABERLER           ETKİNLİKLER           YOLUMUZU AYDINLATANLAR           BASINDA      
      Korona Günlerinde Söyleşi:

NURGÜL YILMAZ ile HAYATI EVE SIĞDIRABİLMEK

Kovit-19 salgını nedeniyle evlerimizde kaldığımız günlerde Ankara Cumok olarak düzenlediğimiz söyleşiler farklı biçimlerde sürüyor. 18 Nisan 2020 günü saat 20.00'de Facebook üzerinden yapılan canlı yayında Klinik Psikolog Nurgül Yılmaz Hayatı Eve Sığdırabilmek başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Konuşmasına; bu süreçte fiziksel dayanıklılık üzerine oldukça bilgilenildiğini, kendisinin psikolojik dayanıklılık üzerine konuşacağını söyleyerek başlayan Nurgül Yılmaz psikolojik dayanıklılığın aslında belirsiz durumları yönetmek olduğunun altını çizdi.

Başetme yöntemlerinin, dayanıklılığın kişilere göre değişebildiğini, dengede bir yaşam sürdürmenin psikolojik açıdan dayanıklı olunduğu anlamına geldiğini vurgulayan Yılmaz psikolojik dayanıklılık önerilerini şöyle sıraladı:

* Kovit-19 sürecinde gerçekçi, somut, bilimsel kaynaklardan doğru bilgilere ulaşmaya çalışın.
* Kovit-19'dan korunma yöntemlerini öğrenin ve uygulayın.
* Medyayı sağlıklı kullanın. Olabildiğince az ve doğru kaynaklardan bilgi almaya çalışın.
* Sağlığınızı koruma bilincine sahip olun.
* Düşünce ve duygularınız gerçekçi ve akılcı olmalı. Örneğin 'Eve sıkıştım kaldım' yerine 'Evde güvenliyim' diye düşünebilirsiniz.
* Düşüncelerinizi 'şimdi ve şu anda'ya yöneltin.
* Bugünlerin geçici olduğunu düşünün.
* Bu süreçte yapmak isteyip de yapamadıklarınızı gerçekleştirin.
* Sosyal ilişkilerinizi sürdürmeye çalışın.
* Ailenize ve kendinize zaman ayırmaya çalışın. Kaygı ve korkuları değil, güven ve dayanışmamızı yayalım. Biz de öteki ülkeler de coronavirüs sürecinden güçlenerek çıkacağız.
* Toplumsal dayanışmaya önem verin. Örneğin gazete ve dergilere dijital abone olun.
* Psikolojik dayanıklılık için işlevsel olmak çok önemli. Bir şeyler yapın.
* Çocukların kaygılarını anlayabilmek için onlarla zaman geçirin, oynayın.

Nurgül Yılmaz konuşmasını "Bilimde, sanatta, dayanışmada kalalım" sözleriyle noktaladı.

İlginin yüksek olduğu söyleşi sonrası Klinik Psikolog Nurgül Yılmaz katılımcıların sorularını yanıtladı. Kendisine, özellikle de evlerimize kapandığımız bu süreçte ruhumuzu, bilincimize aydınlattığı için çok teşekkür ediyoruz.


                   
Paylaş